Miechów - Miasto i Gmina

Wersje strony: podstawowa | kontrastowa | tekstowa

Aktualności A A A RSS pdf drukuj

Działo się! Szkoła Podstawowa Nr 2 w Miechowie

środa, 6 marca 2013

Luty w SP Nr 2

• Wizyta księdza biskupa Kazimierza Gurdy 

Najważniejszym wydarzeniem w naszej szkole w miesiącu lutym była wizyta księdza biskupa pomocniczego Diecezji Kieleckiej Kazimierza Gurdy, który 04 lutego wraz z księdzem infułatem Jerzym Gredką i księdzem asystentem Sylwestrem Okłem odwiedzili naszą placówkę. Program artystyczny przygotowany specjalnie z okazji tej wizyty zatytułowany „Czy tak wygląda Twoje życie?” nawiązywał do „Roku wiary” przeżywanego w kościele katolickim. Po występie młodzieży głos zabrał ksiądz biskup. W swoim pasterskim słowie podkreślił, że wiara w Chrystusa jest ciągle żywym przesłaniem skierowanym do każdego współczesnego człowieka. Po uroczystej części artystycznej ksiądz biskup spotkał się z gronem pedagogicznym w świetlicy szkolnej. Była to okazja, by porozmawiać na tematy współczesnej szkoły oraz podzielić się radościami wynikającymi z pracy nauczycielskiej. Ksiądz biskup, dziękując nauczycielom za codzienne świadectwo wiary chrześcijańskiej, podkreślił wielką rolę wychowawców w procesie kształtowania osobowości dzieci i młodzieży. Księdzu biskupowi dziękujemy za radosną obecność w murach naszej szkoły. 

• Choinka szkolna

W sobotę 2 lutego odbyła się zabawa choinkowa, na którą z niecierpliwością czekali wszyscy uczniowie zarówno ci mali, jak i starsi. Jak co roku dzieci z klas 0-III wraz ze swoimi rodzicami i nauczycielami bawili się w godzinach przedpołudniowych. Program artystyczny, to stały element corocznej zabawy choinkowej w klasach młodszych. Jest to wspaniała okazja, by pokazać swoim rodzicom talenty aktorskie, wokalne i taneczne. Dzieci z zerówek zaprezentowały się w 3 tańcach: Krakowiaku, Trojaku oraz Polce, a zaraz po nich wystąpiła para taneczna. Pełen humoru „Odblaskowy pokaz mody” w wykonaniu uczniów zarówno klas I-III oraz IV-VI, przypomniał wszystkim zgromadzonym, jak ważne jest dla nas, nauczycieli bezpieczeństwo ucznia nie tylko w szkole, ale także i poza nią. W tym roku wyjątkowym gościem zabawy choinkowej był wodzirej Popek, który nie pozwolił się nudzić nikomu lub stać pod ścianą. Dzieciaki polubiły go od początku imprezy, ponieważ organizował wężyki, kółeczka, pociągi, które co chwilę przesuwały się po korytarzu szkolnym w rytm dyskotekowych  przebojów. Dla dorosłych był to nie tylko czas, by sfotografować swoje pociechy, ale także dołączyć do zabawy i zasmakować przez chwilę beztroskiego dzieciństwa. W godzinach popołudniowych bawili się uczniowie klas starszych. Przygotowania do choinki zaczęły się już w piątek dekorowaniem sal balonami i serpentynami. W tak pięknie przystrojonych pomieszczeniach wyjątkowo smakowały przygotowane przez rodziców przekąski. Choinka to ważny dzień dla społeczności szkolnej i w tym dniu nie ma uczniów, którzy spóźniają się. Zabawa trwała do godziny 19:30. Wszyscy opuścili mury szkolne zadowoleni z organizacji i przebiegu imprezy. 

• Zakończenie projektu wychowawczego „Wzorowy wnuk”

W terminie od 3 grudnia 2012 r. do 1 lutego 2013 r. został przeprowadzony w naszej szkole projekt wychowawczy pod hasłem Wzorowy Wnuk. Celem projektu była integracja i pogłębianie więzi uczniów z osobami starszymi. Programem zostały objęte klasy 4 a i 5 b. Uczniowie przez kilka tygodni starali się wspierać osoby starsze zarówno w rodzinie, jak i w sąsiedztwie. Osoby, które otrzymały taką pomoc, składały podpis na Karcie Wzorowego Wnuka. W ramach tego projektu uczniowie pod opieką nauczycielek Beaty Pogoń i Anny Więcławek odwiedzili Dom Kombatanta w Miechowie, przedstawiając program artystyczny dla seniorów z okazji Dnia Babci i Dziadka. Z kolei 6 lutego odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Miechowie. Zakończenie projektu nastąpiło 1 lutego na szkolnej auli. Wtedy to odbyła się uroczysta akademia z udziałem zaproszonych seniorów. 

• Udział w obchodach 150. rocznicy Bitwy Miechowskiej

17 lutego reprezentacja nauczycieli i uczniów naszej szkoły, samorząd oraz harcerze wzięli udział w uroczystych obchodach jednej z największych  bitew Powstania Styczniowego – Bitwy Miechowskiej.Po zakończeniu Mszy Świętej w kościele św. Barbary pod powstańczą mogiłą na cmentarzu miechowskim  wartę pełnili harcerze naszej szkoły. W dalszej części uroczystości w Muzeum Ziemi Miechowskiej  wręczono nagrody  dla uczestników szkolnych konkursów związanych z Powstaniem Styczniowym i Bitwą Miechowską. W konkursie wiedzy w kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęły  Dagmara Filus oraz Weronika Iskra, drugie Weronika Bogacz, a trzecie Julia Skrobisz. W harcerskim konkursie wiedzy o tym samym tytule, który zorganizowany został w miejscowym Hufcu ZHP Maksymilian Narewicz, uczeń naszej szkoły, zajął drugie miejsce. Z kolei w konkursie plastycznym „Powstanie Styczniowe i Bitwa Miechowska” uczennica Ewa Grzywnowicz zajęła drugie miejsce.

• Spotkanie z Grupą Rekonstrukcji Historycznej 

Uczniowie klas IV-VI mieli okazję spotkać się z przedstawicielami Grupy Rekonstrukcji Historycznej harcerzami z Rzeszowa, którzy przybyli do naszej placówki 19 lutego. Członkowie tej grupy opowiadali dzieciom o wydarzeniach z okresu Powstania Styczniowego, zaprezentowali stroje, mundury i broń z tego okresu. Była to bardzo ciekawa, żywa lekcja historii.  

• Wycieczki


a) do kopalni soli w Wieliczce:
14 lutego klasa IVa i b przeniosła swoje sale lekcyjne „głęboko pod ziemię”, a zajęcia szkolne zamieniła na wesołą wędrówkę solnymi korytarzami. Kopalnia w Wieliczce stanowi bowiem idealne miejsce na edukację, podczas której można rozwijać wyobraźnię i kreatywność uczniów, rozbudzać pasję zwiedzania, ciekawość świata i zachęcać do zdobywania wiedzy przez doświadczenie. Ponieważ większość uczniów była w kopalni po raz pierwszy, to podziemne sanktuarium wywarło na nich niesamowite wrażenie. Każdy element trasy stanowił dla uczniów atrakcję, począwszy od jazdy szybem,  aż do sklepiku, w którym można kupić ciekawe pamiątki dla najbliższych. Przemierzając szlaki dzieci miały możliwość podziwiania solnych ścian, skał solnych i drewnianych kaplic oraz poznać zwyczaje i wierzenia panujące w kopalni. Trasa prowadziła przez XVII- wieczną kaplicę św. Antoniego, przez kaplicę św. Krzyża do serca kopalni - kaplicy św. Kingi. W tym właśnie miejscu zwiedzający zobaczyli solny pomnik Jana Pawła II oraz liczne relikwie św. Kingi. Szczególną uwagę dzieci przykuły słynne skrzaty kopalniane. Szkoda tylko, że teraz są ogrodzone, kiedyś można było przedrzeć się przez barierkę i ich dotknąć, co miało gwarantować spełnienie życzeń.  Pełni wrażeń i zadowoleni uczniowie klas czwartych wrócili do Miechowa i z niecierpliwością czekają na kolejną wycieczkę, a w Szkole Podstawowej Nr 2 organizuje się ich naprawdę wiele. 

b) do teatru „Groteska”:
Dnia 14 lutego dzieci z klas 0B oraz IB wybrały się do teatru "Groteska" w Krakowie, gdzie obejrzały sztukę Charlesa Perraulta pt. "Kot w butach" w reżyserii Roberta Jarosza. Uczniowie w zabawny sposób wprowadzeni zostali w atmosferę dworu, w którym dzieje się wiele ciekawych i nadzwyczajnych rzeczy. Wątek kota, któremu marzy się książęca korona dla swojego pana w szczególny sposób przykuł uwagę młodych widzów. Doskonały ruch sceniczny, dowcipne piosenki, kolorowe dekoracje i kostiumy pozwoliły  uruchomić wyobraźnię i przenieść się w świat bajki. 

c) do kina „Cinema City Bonarka”:
Nagrodą za zdobyte I miejsce w przeglądzie jasełkowym był wyjazd „młodychaktorów” do interaktywnego kina na film „Na ścieżkach wiary”. Uczniowie nie tylko obejrzeli film, ale także odczuli go wszelkimi zmysłami. Poznali tajniki wiedzy w sześciu interaktywnych salach (3D, ruchu, inspiracji, muzyki, wyobraźni i interakcji). W każdej z sal film oddziaływał na inne zmysły: od gwałtownego ruchu po subtelny zapach. Wyjazd do interaktywnego kina był dla wielu nowym doświadczeniem i przygodą, którą będą długo pamiętać.26 lutego uczniowie klas Ib, IIa, IIIb pod opieką swoich wychowawców pojechali do krakowskiego kina na film zatytułowany „Podróże kosmiczne”. Kosmiczna przygoda, w której uczestniczyły dzieci, rozpoczęła się od trójwymiarowej wycieczki po Układzie Słonecznym oraz planetach położonych najbliżej Ziemi. W kolejnej sali, siedząc w ruchomych fotelach, uczniowie zobaczyli niezwykłe piękno naszej Niebieskiej Planety oraz niebezpieczne zjawiska, które zakłócają naturalną równowagę na Ziemi. Kolorowe efekty świetlne towarzyszące tej części pokazu wprowadziły uczestników w magiczny nastrój międzygalaktycznej przestrzeni. W sali wyobraźni dowiedzieli się, czy życie istnieje jedynie na Ziemi, czy również na innych planetach. Test wiedzy na wielkim ekranie, dzięki któremu dzieci poznały tajemnice Wszechświata, zaszczepił ziarnko ciekawości w każdym. Na koniec dzieci wspólnie zastanowiły się nad odległą przyszłością naszej planety, dla której źródłem światła i energii jest Słońce. Wycieczka do kina była wspaniałą lekcją przyrody połączoną z zabawą w odkrywanie. Wszyscy uczniowie wrócili do domu szczęśliwi, a zapamiętane wiadomości z pewnością wykorzystają w szkole. 

d) Biała szkoła w Sidzinie:
W dniach od 2 do 9 lutego grupa uczniów naszej szkoły pod opieką pana Andrzeja  Manterysa przebywała na zimowisku w Domu Wczasów Dziecięcych w Sidzinie. Wyjazdy takie nasza szkoła organizuje  corocznie. Ich celem jest między innymi nauka jazdy na nartach.

Agnieszka Gajos

LutyPodziel się: